Google Translator Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!

  Paylaş
  avatar
  Admin
  Yönetici
  Yönetici

  Mesaj Sayısı : 221

  Google Translator Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!

  Mesaj  Admin Bir 2009-07-18, 08:01

  "Otomatik çeviri" nedir?

  Otomatik çeviri, gerçek çevirmenler işin içine girmeden en ileri teknolojiyle yapılan çeviridir. Otomatik çeviri, makine çevirisi olarak da bilinir.

  Google, kendi çeviri yazılımını mı geliştirdi?

  Evet. Google'ın araştırma grubu, artık Google Translate’de kullanımınıza sunulan dil çiftleri için kendi istatistiksel çeviri sistemini geliştirdi.

  İstatistiksel makine çevirisi nedir?

  Günümüzde kullanılmakta olan ileri teknoloji ürünü, ticari makine çevirisi sistemlerinin çoğu, kurallara dayalı bir yaklaşımla geliştirilmiştir. Bu sistemlerin çalışması için sözlükler ve dil kuralları tanımlamaya ilişkin pek çok çalışma yapılması gerekmektedir.

  Sistemimiz farklı bir yaklaşım kullanıyor: Bilgisayarlarımıza milyarlarca kelimeden oluşan metinler yüklüyoruz. Bu metinler içinde hem hedef dilde yazılmış metinler, hem de diller arasında gerçek çevirmenler tarafından yapılmış çeviri örneklerinden oluşan hizalanmış metinler yer alıyor. Ardından, bir çeviri modeli oluşturabilmek için istatistiksel öğrenme teknikleri uyguluyoruz. Araştırma değerlendirmelerinde elde ettiğimiz sonuçlar oldukça başarılı.

  Çeviri kalitesi istediğim kadar iyi değil. Daha doğru bir çeviri sunmanız mümkün mü?

  Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Ancak ne yazık ki bugün kullanılan en gelişmiş yazılım bile gerçek bir insanın dil yetisine veya profesyonel bir çevirmenin becerisine yetişemiyor. Kelimelerin anlamları, kullanıldıkları bağlama göre değişiyor; bu da otomatik çeviriyi güçleştiriyor. Bu konu üzerine çalışmaya devam etsek de insanların yaptığı kalitede çeviriler için biraz daha beklemek gerekebilir. Bu bekleyiş devam ederken size sunduğumuz bu hizmetten en iyi şekilde yararlanmanızı umuyoruz.

  Öte yandan, şimdilik ne kadar çok metnin iki farklı dildeki kopyasına ulaşabilirsek kalitemizi o kadar yükseltebileceğiz. Bu çalışmamıza katkı olarak bizimle paylaşmak istediğiniz, iki veya daha fazla dilde yazılmış büyük miktarda metniniz varsa lütfen bize bildirin.

  Görüşlerimi Google’a nasıl bildirebilirim?

  Metinleri başka bir dile çevirirken "Daha iyi bir çeviri öner" bağlantısını tıklayarak veya web sayfalarını çevirirken farenizi çevrilmiş metnin üzerine getirip (orijinal metnin araç ipucunu görüntüleyerek) ve "Daha iyi bir çeviri öner" bağlantısını tıklayarak görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.

  Google, görüşlerimi nasıl kullanır?

  Geliştirdiğimiz dil çiftlerini güncellerken size daha kaliteli çeviriler sunabilmek için görüşlerinizden yararlanacağız.

  Başka sorularım da var. Daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

  Google Translate tartışma grubuna bakın.

  Dil Çiftleri

  Hangi dillerden çeviri yapılabilir?

  Google şu anda aşağıdaki diller için çeviri hizmeti sunmaktadır: Arnavutça
  Arapça
  Bulgarca
  Katalanca
  Çince (Basitleştirilmiş)
  Çince (Geleneksel)
  Hırvatça
  Çekçe
  Danimarkaca
  Flemenkçe
  Estonca
  Filipince
  Fince
  Fransızca
  Galce Almanca
  Yunanca
  İbranice
  Hintçe
  Macarca
  İzlandaca
  Endonezyaca
  İtalyanca
  Japonca
  Korece
  Letonca
  Litvanca
  Makedonca
  Malayca
  Maltaca Norveççe
  Polonyaca
  Portekizce
  Romence
  Rusça
  Sırpça
  Slovakça
  Slovence
  İspanyolca
  İsveççe
  Taylandca
  Türkçe
  Ukraynaca
  Vietnamca


  "Dili algıla" ne anlama geliyor?

  "Dili algıla" seçeneği, çevirmekte olduğunuz metnin dilini otomatik olarak belirler. Girilen metnin miktarı arttıkça otomatik dil algılamasının doğruluğu da artar.

  Çeviri için ne zaman yeni dilleri desteklemeye başlayacaksınız?

  Daha fazla dili desteklemek için çalışmalarımız devam ediyor ve otomatik çeviri, standartlarımıza ulaştığı anda bu dillerde de çeviri hizmeti sunmaya başlayacağız. Bu konu hayli karmaşık olduğu ve her dilde farklı zorluklarla karşılaşıldığı için kesin bir tarih vermek zor.

  Yeni sistemler geliştirebilmek için mümkün olduğunca çok metnin iki farklı dildeki kopyasına ulaşmaya çalışıyoruz. Bu çalışmamıza katkı olarak bizimle paylaşmak istediğiniz, iki dilde yazılmış büyük miktarda metniniz varsa lütfen bize bildirin.

  Metin ve Web Çevirisi

  Arama sonuçlarının yanındaki "Bu sayfayı çevir" bağlantısının anlamı nedir?

  Bu bağlantı, söz konusu sayfayı kendi arama dilinize çevirebileceğiniz anlamına gelir. Kendi dilinizde bir arama yaptığınızı varsayalım. Başka bir dilde bir sonuç görürseniz ve bu sonucun yanında "Bu sayfayı çevir" bağlantısı varsa, bağlantıyı tıkladığınızda Google o sayfayı otomatik olarak sizin dilinize çevirecektir.

  Sayfanın orijinal haline geri dönmek için çevrilmiş sayfanın üstündeki çerçevede bulunan "orijinal web sayfasını görüntüle" bağlantısını tıklamanız veya Google sonuçlar sayfasına dönerek seçili arama sonucunuzun üzerindeki büyük, mavi metin bağlantısını tıklamanız yeterli olur.

  Neden çevrilebilir dillerin tümündeki sonuçların yanında "Bu sayfayı çevir" bağlantısı yok?

  "Bu sayfayı çevir" bağlantısını yalnızca seçili sayfanın dilinden emin olduğumuzda gösteririz. Bazı sonuç sayfaları, birden çok dil veya sayfanın hangi dilde yazıldığını anlamaya yetmeyecek kadar az metin içerebilir.

  Web sayfamın çevrilmesini istemiyorsam ne yapabilirim?

  Sayfanızın Google Translate tarafından çevrilmesini istemiyorsanız HTML dosyanıza aşağıdaki meta etiketini eklemeniz yeterlidir:  Web sayfamdaki bir bölümün çevrilmesini istemiyorsam ne yapabilirim?

  Web sayfanızın bir bölümünün çevrilmesini istemiyorsanız, çevrilmesini engellemek istediğiniz HTML elemanına yalnızca "class=notranslate" eklemeniz yeterlidir. Örneğin:

  Bize satis@example.com adresinden e-posta gönderin

  "Daha iyi bir çeviri öner" bağlantısı ne anlama gelir?

  Bu bağlantıyı tıklayarak hızlı ve kolay bir şekilde daha iyi bir çeviri önerisinde bulunabilir, çeviri kalitemizi yükseltmemize yardımcı olabilirsiniz. Orijinal çeviriyi içeren bir metin alanı görünecektir. Burada çeviri üzerinde istediğiniz değişikliği yapıp önerinizle Google’a katkıda bulunabilirsiniz (bunun için "Katkıda Bulun" düğmesini tıklayın).

  Çevrilmiş Arama

  Diğer dillerdeki web sitelerinde nasıl arama yapabilirim?

  "Çevrilmiş Arama" sekmesini tıklayın, ardından:

  1. Arama kutusuna bir veya daha fazla arama terimi girin.
  2. "Dilim" açılan menüsünden arama teriminizin dilini seçin.
  3. Arama yapmak istediğiniz web sitelerinin dilini seçin.
  4. Enter tuşuna basın veya arama düğmesini tıklayın.

  Çevrilmiş arama sonuçları sayfanın sol sütununda, orijinal arama sonuçları ise sağ sütunda görüntülenir.

  Diğer dillerdeki web sitelerinde arama yapmak nasıl mümkün oluyor?

  Bir arama yaptığınızda, Google teknolojisi:

  1. Sorgunuzu, "Dilim" açılan menüsünde seçilen dilden "Bu dildeki sayfalarda ara" açılan menüsünde seçilen dile çevirir.
  2. Çevrilmiş sorguyu kullanarak arama yapar.
  3. Arama sonuçlarını tekrar "Dilim" açılan menüsündeki dile çevirir.

  Çevrilmiş bir sonucu (sol sütundaki bir sonucu) tıkladığınızda, sayfanın otomatik olarak çevrilmiş sürümüne götürülürsünüz.

  Arama yapmak için kullandığım terimin çevirisi doğru değilse ne olur?

  Arama teriminizin çevirisinin doğru olmadığını biliyorsanız "Doğru değil mi? Düzeltin" bağlantısını tıklayarak çevrilmiş arama terimini değiştirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde Enter tuşuna basarak veya arama düğmesini tıklayarak düzeltilmiş arama terimiyle aramanızı yapın.

  Gelişmiş arama operatörleri destekleniyor mu?

  Şu anda gelişmiş arama operatörlerini desteklemiyoruz.

  Şimdilik yalnızca site: ve filetype:gelişmiş arama operatörleri destekleniyor.

  Bir arama teriminin çevrilmesini istemiyorsam ne yapmalıyım?

  Bir arama teriminin çevrilmesini istemiyorsanız o terimin önüne "+" işareti koyabilirsiniz. (Lütfen “+” işaretinden önce boşluk bıraktığınızdan emin olun.)

   Forum Saati 2018-12-14, 08:33