Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım

Admin
    Admin
    Yönetici
    Yönetici

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım Empty Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım

Mesaj  Admin 2008-09-04, 09:26

Burada sizlere Türkçe XP kurulumunu, onarımını (repair) ve Windows XP kurulu olan bir sisteme format atmasını sonra Xp yi tekrar yüklemeyi kolay anlaşılır ve resimlerle anlatılacak.

Format atacaksak kesinlikle kuruluma CD den başlamamız gerekiyor.Onarım(Repair) yapacak olan arkadaşları 1.2.3.4.5.6. bölümleri ve 16. bölümden sonrasını takip etsinler.

1.XP CD mizi takıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Eğer bilgisayarı yeniden başlattığımızda ekrana CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın yazısı geliyorsa sorun yok, gelmiyorsa Bios ayarlarından CD ROM u 1. aygıt olarak belirmemiz gerekir.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 14cp1zd0

Bazı bioslarda bu ayar Advanced sekmesinin altında olabilir ve tercihi yukarı taşımak değilde başında 1st yazacak şekilde ayarlanması gerekir. Tercihimizi
    yukarı taşımak için + tuşunu kullanın ve CD ROM birinci öncelikli yapın. Biostan korkmayın yalnız yanlış bir şey yaptığınızı düşünürseniz çıkarken kaydetmeyin eğer yanlışlıkla kaydedersiziniz F9 a basın ayarlarınızı ilk ayarlara
    dönüştürür.

2. Şimdi yaptığımız ayarı kaydetmek için F10 tuşuna basıyoruz ve çıkan ekranda Yes seçili iken ENTER a basıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 23ngzr2

3. Bilgisayarımız yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekranı gördüğümüzde klavyeden herhangi bir tuşa basmamız yeterli.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 32sqyn1

4. Kurulum CD si bazı dosyaları yükledikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda sadece ENTER a basacağız, onarım yapmak istiyorsakta sadece ENTER a basacağız R ye basmayacağız.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 41qrmr8

5. Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 53se1nx5

6. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak
    isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.Yeni bir Xp kurmak için ESC ye bastık devam ediyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 64svse1

7. Aşağıdaki ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri varsa bölümlerini gösteriyor. Benim XP kuracağım bilgisayarda harddisk iki parça olduğu için iki
    bölüm görülmekte. C bölümünde de Windows yüklü C nin tamamını sileceğiz(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna
    basıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 70jgsw0

8. Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 87deoz1

9. Son onay ekranı L ye basıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 97lxyf9

10. Böylece C ye format atmış olduk.C tamamen silindi. D yide aynı yolu izleyerek silebiliriz. Şu an C diye bir bölümümüz yok artık. Yeni bölüm oluşturmamız gerekecek. Klavyeden C tuşuna basarak yeni bölüm oluşturmaya
    başlıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 105ffmz8

11. Yeni bölüm boyutumuzu soran aşağıdaki ekran geliyor karşımıza.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 115uumn5

12. Elimizde Ham bir bölüm var artık,ham ın anlamı biçimlendirme yapılmamış oluyor ve biz buraya XP yi kurmak için C olan bölüm seçili iken ENTER a basıyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 126wznb5

13. Bu bölüm biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek.Resimdeki yazıları okuyalım. NTFS seçerek ENTER a bastık devam
    ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediliyor.

14.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 141xzom6

15.
    Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 151bkaa8

16. CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yaptık kuruluma geçiyoruz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 160uqgg7

17.Bölge dil seçenekleri genelde ayarlıdır ama ayarlı değilse ayarlayabilirsiniz uğraşmayın kurulumdan sonra yapabilirsiniz.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 172vabe3

18.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 183xmjg7

19.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 193yxfr3

20.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 205zvhc1

21.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 215vbmo7

22.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 215vbmo7

23.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 233yixi4

24.

Windows XP'ye Format Atmak, XP Onarma ve XP Kurmak -Resimli Anlatım 233yixi4

XP' yi kurduktan sonra benden mutlaka Ekran Kartı, Ses Kartı gibi sürücülerinizi
    Windows' un tanıdığıyla yetinmeyin mutlaka üreticisinin Windows XP sürücülerini kurun. Windows XP' nin tanıdığı sürücülerle donanımınızın tüm özellikleri kullanılmayabilir.

Kaynak : bilgiportal

Similar topics

-

Forum Saati 2024-04-19, 13:11